Köln (, avagy Cologne) az egyik legnagyobb történelemmel rendelkező német város. Kicsivel több, mint egymillió lakosával Németország negyedik legnagyobb városa. Fekvése miatt regionális központnak számít, egyfajta összekötő kapocs Németország számára Belgium és Franciaország felé is. Mivel pedig a város közvetlen közelében olyan jelentős települések is vannak, mint az NSZK korábbi fővárosa, Bonn, vagy Düsseldorf, Leverkusen és Dortmund, a régió Németország egyik kulcsfontosságú területe.
A Hohenzollern-ek hídja ( Hohenzollernbrücke ), háttérben a világhírű Kölni Dómmal (a szerző saját felvétele)
Köln keletkezése egészen a római időkig nyúlik vissza és gyakorlatilag egészen a 19. századig Németország legjelentősebb városa. A 18. századig népessége is nagyobb volt Berlinénél.
Eredete a Krisztus utáni első századra megy vissza: A világ egyik legjelentősebb ókori római régészeti lelőhelye Köln ma is. Sajnos, a 19. században a város vezetői úgy döntöttek, hogy a régi, akkor egyes helyeken még mindig álló (!) római falakat lebontják, hogy egy új városképet alakíthassanak ki Kölnben. Részben ennek, illetőleg a háborús időknek is betudhatóan kevesebb Németország ma egy szenzációs történelmi emlékhelyekkel büszkélkedő várossal. Ezekből a római falakból manapság már csak néhányat látni, többségük magántulajdonban álló területen van.
Visszatérve a történelem folyamatokra: Előbb a frankok hódították meg a várost, aztán jöttek a vikingek hajói (!) is. Fekvésének betudhatóan azonban kereskedelmi jelentőségét a település mindvégig megtartotta. Nem véletlen az sem, hogy a német nyelvű területeken a középkorban végig a legnagyobb város volt Köln.
Természetesen a kereszténység is jelentős nyomokat hagyott a városban: Előbb a korai keresztény közösségek voltak jelentősek a városban, aztán persze a katolicizmus. A német katolicizmus egyik legjelentősebb építészeti teljesítménye a világ egyik legnagyobb épületének számító dóm is (lásd: az első képen). A dóm nagyságrendileg a 13. századtól kezdett épülni, nagyjából végső formáját pedig a 19. században nyerte el. Jó munkához idő kell, mondják... Milliók látogatják meg évente, Németország egyik legnagyobb turisztikai célpontja a kb. 158 méteres templom. Személyes véleményem szerint érdekes látnivaló, de ma már egy idegen test Köln városában.
Hogy miért mondom ezt?
Ahogy említettem, a kereszténység, illetőleg a katolicizmus jelentős szerepet játszott sokáig a városban. Rengeteg régi templomot látni ma is Kölnben. Jött azonban az első, aztán a második világháború és rombolt. Nemcsak az épületeket, hanem a kultúrát és az életmódot is. Köln ma már egyáltalán nem az a tipikus német város, ha van egyáltalán még ilyen.
Maga a város egyébként nem túl szép. Alternatív, talán érdekesnek is mondható, de semmiképpen sem szép. Ez nem is csoda. A második világháború utolsó éveiben - ez nem túlzás - a belváros épületeinek több mint 90%-a (!!!) pusztult el. A szövetségesek bombázásai szinte majdhogynem csak a dómot nem tették a földdel egyenlővé. Igaz, az is megrongálódott, de úgy tűnik, hogy a papok imái valahogy mégis meghallgattattak, mert érdekes, hogy éppen ez az akkor is kiemelkedően nagy épület maradt meg.
Nagy kár a városért, mert a 19., aztán később a 20. században a két világháború között épült sugárutak és épületek - fennmaradt kópiák és rajzok tanúsága szerint - igazán impozánssá és stílusossá tették a várost. Köln gyönyörű volt, egy igazi, úm. "echte" német város. Ma már nem az.
A világháború-t követő sokk után a városnak és a város lakosságának újjá kellett építenie magát. Az újjáépítés során pedig teljesen elszakadtak a múlt gyökereitől: a dóm-ot ugyan megjavították, a város maga azonban rendkívül kevert képet kapott az egy-két megmaradt régi, szép és az új épületek keveredésével. Amennyire a város kevert, annyira kevert ma már a lakossága is. Nem kevesebb, mint 110 náció él ma Kölnben, gyakorlatilag Németország egy igazi multi-kulturális fellegvárává vált Köln. A hatvanas évektől beköltöző törökök, afrikaiak, dél-amerikaiak és kelet-európaiak sokasága él ma itt. Az egész városra jellemző egyfajta alternatív "stílusjegy", mind az emberek életmódját, mind gondolkodásukat, mind a város képét meghatározó városvezetők gondolkodását és döntéseit tekintve.
A Rajna habjai sokat dobnak a városképen, az új, modern épületek közül pedig van, amelyik nem ront a városképen... (A szerző felvétele)
Ami nagyszerű Kölnben, az a rengeteg park, a sok fa és füves placc a város egyes részein. Ez mindenképpen sokat dob az atmoszférán és az emberek hangulatán. Természetesen sokat jelent a várost kettévágó Rajna is (lásd a második képen). A németek körében egyébként Köln nagyon népszerű, a legbarátságosabb német városnak tartják. Egyfajta kellemes, nyugodt érzés egyébként valóban jellemző ha nem is az egész városra, de egyes városrészekre biztosan. Összességében azonban a keveredő nációk sokasága és nem igazán letisztult városkép ad egyfajta diszharmóniát.
Egyesek szerint egyébként Köln ma már a német "Las Vegas". A sok náció, az egyetem miatt a városba érkező rengeteg fiatal, az emberek életvezetése, a sok "szórakozási" lehetőség, a péntek és szombat éjszakai kölni "kavalkádok", stb. valóban adnak egyfajta "könnyedséget". Nem véletlen, hogy sok hírességnek is van háza, ingatlan Kölnben, illetőleg környékén. Szintén a város egyik különös jegye hogy Köln ma már a "homoszexualitás, illetőleg a homoszexuális életforma egyik európai fellegvára". Ezeknek persze megvannak az árnyoldalai: Sokan adnak hangot sértettségüknek az alul öltözött hölgyekkel, illetőleg esetenként a kimondottan szexuális utalásokkal telített reklámok miatt, vagy például amikor egy óriásplakáton két leszbikus nő csókolózik. Mindenesetre ez is hozzátartozik ma Kölnhöz.